ÖZEL 
BİLGE HASTANESİ
274 41 22
facebook
facebook
Hemoroid kabusunuz olmasın
Geri Dön

Op.Dr. Halil DİNÇER


 


Hemoroid dokusu makat bölgesinde, anüsün hemen çıkışında, kalın barsağın bittiği noktada bulunan toplardamardan oluşan yastıkçıklardır.


Bunların görevi, dışkılama sırasında bölgede yastık görevi görmesinin yanı sıra gaz çıkışını da kontrol etmektir. Normalde her insanda bulunan bu doku çeşitli sebeplerle dışarı doğru sarkar ve hemorid(basur) hastalığı oluşur. Hemoroidin en sık nedeni uzun süren kabızlık ve buna bağlı ıkınmaktır. Ikınmaya bağlı olarak damarlarda genişlemeler meydana gelir. Diğer nedenler arasında şişmanlık, hareketsiz yaşam, hamilelik, sigara ve alkol kullanmak, isal, lifli gıdalardan zayıf beslenmek sayılabilir. Lifli gıdalardan beslenmenin zayıf olduğu bölgemizde yüksek oranda hemoroid hastalığı gözlenmektedir. Hemoroidler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dış basur makat kanalının hemen dışında oluşur ve şiddetli ağrı, kaşıntı önde gelen şikayetlerdir. Bu tür hemoroidde pıhtı oluşması durumuna tromboze hemoroid denir ve çok ağrılı bir durumdur. Makatın iç bölgesinden çıkan iç basurdur. Bu durumda önde gelen belirti kanama, dışarı doğru sarkmadır. Ödem ülserler ve enfeksiyon gelişebilir. Bu türde ağrı daha nadir gözlenir. Kanamaya bağlı kronik anemiler gözlenebilir.


Basur tanısında ilk aşama anal bölgenin direkt incelenmesidir. Basurun derecesi, dış basurun varlığı, pıhtılaşma varsa gözlenir. Tanıda önemli yeri olan inceleme rektoskop ile anal kanalın incelenmesidir. Hem iç hemoroid varlığı hem de kanamaya neden olabilecek kanser dahil diğer patolojilerin varlığı ortaya konur.Hemoroid hastalığının önlenmesinde dışkılama alışkanlığının düzeltilmesi önemli yer tutar. Lifli gıdalardan zengin beslenme, tuvalette uzun süre kalmama, ıkınmama alınacak önlemlerden bazılarıdır.Hemoroide iyi geldiği konusunda yaygın toplumsal izlenim oluşturan krem, pomat ve fitillerin geçici rahatlama dışında faydası yoktur. Bu tedavilerin anüs cildinde alerjik reaksiyona neden olabileceği ve uygulama sırasında tahrişe bağlı fissür(çatlaklara) neden olabileceği unutulmamalıdır.


Hemoroide yönelik cerrahi tedavide: -lazer ile tedavi –longa tekniği –lastik band ile bağlama –iğne ile kurutma(skleroterapi) –ısı ile kurutma(infrared koagülasyon) –hemoroidal arter bağlanması –plazmakinetik enerji ile tedavi, hemoroid pakelerinin çıkartılması gibi prosedürler uygulanmaktadır.