ÖZEL 
BİLGE HASTANESİ
274 41 22
facebook
facebook
Yenilenen Tomografi Ünitemiz Hizmetinizdedir.
Geri Dön

Bilgisayarlı tomografi x-ışını kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel olarak görüntüsünü oluşturmaya yarayan radyolojik yöntemdir. Alınan bu kesitsel görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak inceleme yapılır.


 


 


Yeni kurulan ünitemizde de son teknoloji bilgisayarlı tomografi ile ;  • Görüntü kalitesi çok çok iyidir.

  • Klasik iki boyutlu kesitlere ek olarak üç boyutlu görüntüler elde edilebilmektedir. Bu sayede hastalıklı bölgenin adeta haritası çıkartılabilmekte ve en ayrıntısına kadar inceleme yapılabilmektedir. Şüpheli lezyon her yöne doğru çevrilebilmekte ve tüm yüzeyi değerlendirilebilmektedir. Bu şekilde mevcut bir kitle erken aşamada gözlenebildiği gibi, nüks eden oluşumlarda yine erken evrede hızlı bir şekilde yakalanabilmektedir.


 


 


   • Daha düşük doz ışın ile inceleme yapılabilmektedir. Kişinin yapısına ve incelenecek bölgeye göre doz ayarlaması yapılabilmektedir. Örneğin çocuk hastalarda yapısına göre değerler işlenerek ona uygun doz uygulaması olmaktadır.

  • İşlem çok kısa sürmektedir. Örneğin bir akciğer tomografisin çekim süresi 5-10 dakika arasındadır.

  • Bilgisayarlı tomografi ile damar içi inceleme yöntemi anjiografi birleştirilerek oluşturulan tomogarfik anjio yöntemi ile atardamar ve toplardamarlar incelenebilmektedir. Bu şekilde damardaki daralma, genişleme-anevrizma, pıhtı oluşumu gözlenebilmektedir