ÖZEL 
BİLGE HASTANESİ
274 41 22
facebook
facebook
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Ünitesi
  Fizik tedavi elektrik akımı,sıcak yada soğuk uygulaması ,eğzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavi edilmesidir. Rehabilitasyon ise engelli kişilerin veya topluma kazandırmak için uygulanan operasyon sonrası hasta tedavilerinin tümüdür.Yaklaşık 50 metodun kullanıldığı fizik tedavide ayrıca ceşitli cihazlarda kullanılır.Eklemlerde ağrı,kireçlenme,bel tutulması,boyun ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklarda fizik tedavinin yeri çok önemlidir.Ayrıca felç yada kaza sonucu işlevini yitiren çeşitli organların tekrar eski işlevini kazanmasını sağlamal amacıyla rehabilitasyona başvurulur.
 
   KİMLERE UYGULANABİLİR?
 
    -Omuz,kol,bacak,eklem ağrılarında
    -Romatizmal hastalıklarda
    -Ortopedik ameliyat sonrası güçsüzlük,ağrı ve hareket kısıtlıklarında 
    -Kırık,çıkık,incinme nedeniyle alçı sonrası eklem sertliklerinde
    -Beyin,sinir hasarı sonucu felçlerde
    -Lenf dolaşım bozukluklarında uygulanır.
 
ELEKTROTERAPİ(Galvanik, Faradik ,Diadinamik Akımlar)
 
 Bel ve boyun fıtıklarında, kireçlenme ve romatizmal hastalıklarda, eklem kısıtlıklarında ve yaygın ağrı sendromunda  ağrı dindirici olarak , kullanılır.Ayrıca derin dokuları ısıtarak ödem birikmesini ve ağrının tekrarlanması önler.Gerektiğinde kas güçlendirici olarak da kullanılır.
 
İNFRARUJ
 
Nemli sıcaklığın tolere  edilemediği durumlarda kullanılan infraruj yüzeysel ısı sağlar ve ağrı azaltılmasını etkilidir.
 
HOTPACK
 
Kuru sıcaklığın tolere edilemediği durumlarda özellikle kronik ağrılarda kullanılan hotpack yüzeysel ısı sağlar ve ağrı azaltılmasında etkilidir.Ayrıca eklem kısıtlıklarında eklem içini ısıtarak kısıtlığın giderilmesi için gerekli gevşemeyi sağlar.
 
TRAKSİYON
 
Bel ve boyun fıtıklarında omurilik kaslarının uzatılıp gevşetilmesinde ve bu yolla sinir sıkışmalarının rahatlamasında kullanılır.
 
TENS
 
Elektrik akımı yoluyla direk ağrılı noktaya uygulanarak akut ve kronik ağrıların azaltılmasında kullanılır.
 
ULTRASON
 
Yüksek frekanslı ses dalgaları yoluyla derin dokuları ısıtır, mikro masaj uygular damarları genişletir ve kas sertliklerini çözer ağrıyı azaltır.
 
COLDPACK
Akut ağrılı ve ödemli durumlarda soğuk paket uygulaması ile ödemin hızlı bir biçimde dağıtılarak ağrının giderilmesi sağlanır.
 
THERABANT ?POWERWEB
 
Renklerin göre sertlik dereceleri değişen lastiklerle kas güçlendirilmesi yapılır.
 
COMPEX
 
Birçok farklı elektrik akımını barındıran cihaz ile ağrıyı azaltmak  masaj ve kas güçlendirme yapılır. Özellikle felçli hastalar sinir tarafından uyarılmadığı için zayıflayan kaslarını gücünü koruması ve eski gücüne kavuşması amacıyla yapılan uygulamalar çok etkili olmaktadır.
 
 
NOT:Bunların dışında ünitemizde omuz kısıtlıklarında kullanılan omuz çarkı, yürüme amaçlı paralbar,ve çeşitli kondüsyon cihazları bulunmaktadır.